Vénusz-Erisz együttállás
- Miss Moodswings
- Mar 10, 2023
- 5 min read
A Marsnak a házában, a Kosban, látványos forgalmi dugó van márciusban. A hónap egy izgalmas Vénusz-Jupiter (2023.03.02.), majd egy Vénusz-Chiron (2023.03.03) együttállással nyitott. A Szerelemistennő mostanra beérte a Marsnak a testvérét, az Eriszt is.

Az Erisz aszteroida, a káosznak, a békétlenségnek, a bajkeverésnek és a viszálynak a görög istennőjéről kapta a nevét. Az egyik legismertebb hozzá kapcsolódó mitológiai történet, a begurított aranyalmának és a szépséges istennőknek az esete, ami végül a trójai háborúnak a kitöréséhez vezetett. Ennek a kisbolygónak még a felfedezése is felborította a bevált csillagászati rendet, aminek köszönhetőn a Plútót, végül törpebolygóvá fokozták le. Az Erisznek a keringési ideje 557 év és emiatt az elnyújtott keringési pálya miatt igen sokáig tartózkodik adott jegyben. 1925-2045 között végig a Kosban halad, ezért a mostani kor szülöttjeként tuti, hogy Kos jegyű Erisz van a horoszkópodban.
Az Erisz, egy rendkívül tüzes, bátor, harcias, védelmező, eltökélt, egyben radikális erőforrás. Az aszteroidához, a drasztikusan megváltozó körülményeket kötjük, amikor látványosan átalakul és/vagy összedől az addigi élet. A római nevén, Discordia, sohasem unatkozásból bontja meg a rendet és a békét, tehát nem a maga szórakoztatására szít viszályt vagy generál konfliktust, akár háborút. Ahol meg tud borulni a harmónia az Erisznek a megjelenése kapcsán, és ahol az istennő igazi bajt tud okozni, ott már eleve hiányzott az egyensúly! A Kosban, az önvállalás, az önvédelem, az identitás stb. témái körül érdemes kutakodni.
Ha elmész egy hagyományos asztrológiai tanácsadásra, azt fogod hallani, hogy a nőiségedet a Vénusznak, illetve a Holdnak a helyzete határozza meg. Miközben hány istennő aszteroida létezik? A nő(i)nek, szinte végtelen számú aspektusa van, amelyekről sokszor maga az asztrológia sem hajlandó tudomást venni.
Kiskorunktól azt tanuljuk, hogy a lány, az legyen vénuszi: tündérbündi, szép és csinos hercegnőcske, aki a habosbabos ruhájában, a megfésült masnis hajával és a magassarkú cipellőjében ártatlanként mosolyog a szőke herceg mellett. A rendes nő az nem ül nyitott lábbal, nem szól vissza, nem alkot véleményt és így tovább. A Lilithnek a neve legtöbbször fel sem merül, ha Ádámról vagy a teremtésről esik szó. Az embereknek a tudatában mind a mai napig az él, hogy az engedelmességéről híres Éva volt az első asszony. A Lilith, valamint az Erisz, az valami démonikus, sötét, nem jó, nem elfogadható, tisztátlan, hisz „egy lánynak nem ilyennek kell lennie” - oktatja a család, a világ, és a mesék.
Ha mégis mást érzel, mint amit a beprogramozott belső monológok zümmögnek a füledben, akkor öntudatlanul is jön az elnyomás, az elfojtás, a kitaszítás és/vagy a kifelé lázadás. A régi, az eltorzult szerepeknek a szétrobbantása, a női egyenjogúságnak és a függetlenségnek a hangoztatása azonban ismét csak egy végletes megoldás arra, hogy a nő nem akar tovább Évaként vagy Vénuszként meghunyászkodni.
Az Erisz, ezekben a napokban arra emlékeztet, hogy amíg belül nincs rend, szépség, harmónia, addig kívül is csak a viszály lesz.

Az alacsonyan működő Vénuszt, a fentiek miatt nem könnyű elcsípni. Ugyanis épp ez az a viselkedés, amire a társadalom a legtöbbször odabólogat. Emiatt nem is tűnik fel, ha benne ragadsz egy a tinikorra reflektáló, csöpögős romantikus filmre emlékeztető lányos illúzióban. Amennyiben hiányzott a megfelelő női-anyai minta és csupán a mesekönyvekből olvastál arról, hogy mi is az nő, akkor a törékeny Vénuszod most valószínűleg egy szerelmes tavasztündérként rohangál a réten, miközben a fűszálakkal flörtöl, a széllel és a virágokkal játszik, a Nappal táncol, ám a valósággal nem igazán kapcsolódik.
Ez a fajta fiatal naivitás, súlytalanság és könnyedség, a pubertás kor elejének a jellemzője, aminek természetesen megvan a maga szépsége és a helye. A vérzés és az első szexuális élménynek a pontjáig, a nőiségre még nem ragadnak rá a sémák, az ahhoz kapcsolt piszok, méreg és szemét. A leány-korszak, a tiszta, az ártatlan, az őszinte, a szabad energiának a megnyilvánulása, amikor minden porcikáddal szerelmes vagy a világba. Még nem porozódtak be a bibék és érintetlen a tested-lelked.
Az első vérmisztériumnak a kapuján való átlépéssel viszont jó esetben felébrednek a női vágyak, a sürgető kíváncsiság és megkezdődik a transzformáció: a leányból a nővé alakulásnak a folyamata. A lelki kinyílást, a testnek a változásai is lekövetik: megjelennek a pattanások, a vér, a nemiségnek a dombjai, annak az első jellemzői. Amikor az ezzel kapcsolatos kettős érzéseknek, ellenállásoknak a megértésben nem segít a szülői vagy a tágabb környezet, akkor megragadhat a folyamat. Ha a belső leány nem nő fel, akkor lesz belőle az a harmincas, a magát nőnek hívó személy, aki a közösségi médiára csöpögteti a lelki életét és viszonzásként onnan várja a szeretetet és a figyelmet.
Az Erisz-tranzitok idején a belső Csipkerózsika lehetőséget kap a felébredésre a hamis álomból.
A rendbontás istennője lerombolja a vattacukorból épült kastélytornyot, romba dönti az addig normálisnak tartott ártatlan létezést, a stabilnak hitt rózsaszínű rendszert. Azzal a szándékkal érkezik, hogy beléd varázsolja a nőt. Megtanítson a nőiségnek mindazon fortélyaira, amelyek túlmutatnak a szűzies dolgokon, hogy a leányból nővé, asszonnyá fejlődhess. Az Erisz rávilágít arra, mi is van a nőben, hogy annak mennyi trükkje, esszenciája, varázs dolga létezik. Ahogy pörget-forgat, rád adja a nőiségnek a valódi ruháit, a huncutságával megmutatja a tekintetnek, a testtartásnak, a mozdulatnak a trükkjeit. A célja az ébresztés, és az emlékeztetés arra, hogy a kettő: a könnyedség, az ártatlanság, a tisztaság és a vadabb nőiség, a szexualitásnak a nyers kifejezése - működhetnek együtt is.
Az Erisz nem rád haragszik, hanem a helyzetre: „Miért akarsz visszamenni a jókislány szerepbe? Miért akarsz megfelelni, meghunyászkodni egy másik személy kedvéért? Állandóan szépnek és csábítónak mutatni magadat? Ez előre vitt eddig az életben?? Nem ez a feladatod! Merj már vad lenni, ellentmondani! Vesd már le a jókislány szoknyádat és ha valami nem tetszik, akkor fejezd is ki.” – kiáltja.
Az Erisz nem érti a a szép, a kedves, a nyugodt, a túlcsorduló vénuszi nyelvet. „Romantikus ez a folyton csak mosolygunk a világra állapot, de valóban működik? Az állandó megfelelés? Mindez akkor oké, ha valóban szívből jön, és ez a belső minőséged, működésed, de ha csupán egy szerep, akkor viszont engedd már el! Nem a mesében vagy, hahóó, ébredj fel, ez a való világ!”
Az Eriszben van egyfajta mádámság, dominaság, hiszen szeretne kirángatni a pittypangos rétről és véghez vinni a tervét. Új utat mutatni és azt érezni, hogy tényleg megmozdított benned valamit. Azt akarja, hogy észre is vedd, amit eddig tanultál arról, hogy mi a nő vagy annak hogyan kéne viselkednie, az sanszosan nem is a tiéd. Sokat tanulhatsz tőle arról, hogyan is néz ki a szabad, az ellentmondást nem tűrő és a független nő, aki felszólal, ha nem oké számára valami.
Attól még, hogy beleállsz az erődbe, ugyanúgy nő maradsz! A nő nem csupán Hófehérke, egy nőnek rengeteg színe és árnyalata van. A belső háború rendben van, engedd pusztulni a jókislány szerepeket, hogy határozott nővé alakulhass!
A valódi szabadság, erő és a függetlenség belül kezdődik. A könnyedség nem a réten való rohangálás vagy a mesevilágban való hamis szárnyalás. Az igazi légiesség az átjár odabent. Az a fajta érzés, hogy teljesen mindegy, hogy hol vagy, milyen körülmények között élsz, mi van körülötted, mert minden helyzetben képes vagy szabad lenni. A szabadsággá válni és azt belülről megtapasztalni pedig: erő. Ez nem annak a függvénye, hogy kivel vagy, mit csinálsz vagy a környezeted mit akar tőled. Ha hiányzott a minta, akkor belül kell elkezdeni megkeresni ezt az érzést. Amint az álomkép meginog és a belső Vénusz felnő: megszületik az önmagával és a világával is harmóniában létező, a Valódi NŐ.