top of page

Merkúr vs. Plútó | Büszkeség és Szabadság

A Merkúr néhány napja már megérkezett a Napnak az uralma alá, ahol a (2025. júl. 18. – aug. 11. között tartó) retrográdja miatt idén is elnyújtottan időz majd: az égitest egészen szeptemberig a büszke Oroszlánnak a házában lesz. Az Égiek Hírnöke a mai napon az uránuszi uralom alatt álló Plútóval való szembenállásából lép be a retrográd előtti árnyékába – vagyis: éri el az Oroszlán 04. koordinátát, ahova a tolatása során visszatér majd. Ezeknek a napoknak az aktuális témáit fogjuk újraértelmezni az elkövetkező nyári hetekben.



A Merkúr-Plútó tranzitról szóló korábbi kész dokumentum a lomtárban végezte.


Úgy éreztem, hogy nem tudná szebben elmondani azt, amit az utcai tömeg szombaton nagyban is felrajzolt: egyedül az elfogadás & szeretet (Oroszlán) képes legyőzni a sötétséget (alacsony Plútó) - helyesebben: felismerni és meglátni a másik oldalban is önmagát.


A harmincadik Pride nem csak a melegjogokról, hanem az alapvető emberi jogokról, a szeretetről, egy szebb jövő reményéről és a szabadságról is szólt.


És nem utolsó sorban arról, vajon meg tudod-e engedni, hogy békében legyél önmagaddal.


Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere így köszöntötte azokat az embereket, akik semmi mást nem kívánnának, mint örülni és élni:


„Jó estét Pride, jó estét Szerelem! Bocs de nem úgy néztek ki, mint akik be vannak tiltva.”


Majd folytatta:


„Ma van a magyar szabadság napja. A rezsim elfelejtette, pedig egykor ők foglalták törvénybe. Mára elfelejtették a szabadságot is, de mi nem felejtettük el. Szabadságünnepet szervezünk a magyar szabadság napján, azon a napon, amikor a szovjet csapatok kivonulására emlékszünk.”


És végül kiemelte:


„Mi tudjuk, hogy a többséghez tartozni nem privilégium. A többséghez tartozni felelősség, hogy mindaz, ami nekünk megadatott, másoknak is járjon ebben a városban és ebben a hazában. Az emberi méltóság védelme számunkra erkölcsi parancs."


A Merkúr az '𝐀 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐥𝐥𝐲 𝐝𝐫𝐞𝐬𝐬𝐞𝐝 𝐦𝐚𝐧 𝐚𝐧𝐝 𝐚 𝐝𝐞𝐞𝐫 𝐰𝐢𝐭𝐡 𝐢𝐭𝐬 𝐡𝐨𝐫𝐧𝐬 𝐟𝐨𝐥𝐝𝐞𝐝' (magyarul: „Egy ünnepélyesen öltözött férfi és egy szarvas, lehajtott aganccsal”) c. sábai fokon lép át a július 18-áig tartó retrográd előtti shadowba.


Nem ez az első szimbólum, amelyben a kétféle természetnek a találkozását, a két oldalnak a kiéleződését láthatjuk (lsd. korábbi írások: macska vs. egér, autó vs. vonat). Az időszak nagyon erősen hangsúlyozza az ellentétek kibékítésének, a szövetségeknek, az egyensúlykeresésnek, az elfogadásnak és a párbeszédnek a fontosságát.


Elsősorban: önmagadban.


Az ünnepélyesen öltözött férfi az emberi kultúrát, a társadalmi szerepeket és a civilizációs rendet jelképezi. A szarvas ezzel szemben az ösztönös, a szabad, a vad & természetes lét, a lelki érzékenység vagy spirituális éberség.


A „lehajtott agancs” (vagy „behajtott szarv”) maga a szelídség, az alázat, az önuralom, a békés erő, tehát a támadó ösztönöknek a tudatos féken tartása lehet.


Ez a szimbólum azt üzeni: a valódi hatalom nem az erőszakban rejlik, hanem az önfegyelemben.


A vad természet nem az elnyomástól szelídül meg, hanem amikor harmóniába kerülhet az emberi tudattal.


A jelenet hasonlít egy „találkozásra” az egyén két aspektusa: a civilizált és a vad, az ésszerű és az ösztönös, az isteni és az állati között, ahol a természet meghajol az emberi tudat vagy beavatás előtt.


A szimbólum meglepően rezonál a Budapest Pride mélyebb, spirituális és társadalmi üzenetével — különösen az idei esemény tükrében, ahol a közösség egy betiltott, mégis békés és méltóságteljes jelenléttel válaszolt az elnyomásra.


A „formálisan öltözött férfi” képviseli a hatalmi erőkön túl a queer közösségnek a tudatos, a felemelt fejjel való részvételét egy olyan társadalomban, amely gyakran marginalizálja őket. A díszes öltözet itt nem csak ruhát jelent: ez a méltóság, az identitás vállalásának ünnepi, civilizált, de határozott aktusa.


Ahogy Karácsony Gergely fogalmazott: „Inkább úgy néztek ki, mint akik békében és szabadon egy jó nagy fityiszt mutattok a pöffeszkedő hatalomnak.” Ez a fityisz sem kiabálás vagy düh, hanem a belső békéből táplálkozó ellenállás, az önazonos és ünnepélyes jelenlét.


A szarvas ennek az ösztönös, a természetes, a szabad létezésnek a vágya és a queer létben gyakran érezhető az őszinte, az eredendő létformák keresése, a „belső természet” vállalása, amit a társadalmi normák próbálnak elnyomni. A lehajtott agancs nem a megadás, hanem a választott szelídség: a közösség nem támad, nem tombol – csupán méltósággal és tisztán megmutatja magát.


A szarvas viselkedése arra utal, hogy az ösztön és az érzékenység nem gyengeség, hanem erőforrás – egy másik típusú erő, amely együtt tud élni a tudatos, a civilizált jelenléttel.


Ez a szimbólum végső soron egy belső és kollektív integrációról szól: hogyan tud együttműködni a benned - és a mindannyiunkban - ott lévő sebezhető, vad, ösztönös rész (a szarvas), valamint a társadalmi szerepek, a kultúra és a tudatosság (a férfi).


Vajon ezek a szereplők el tudják fogadni egymást? Tudsz-e megértő lenni a belső sokszínűséggel szemben? Vagy versengenek benned a különböző én-részek? Most is jobban megítéled, alacsonyabbra helyezed az egyiket a másiknál? Harcolsz-e még saját magaddal? Vajon miért próbál az egyik aspektus győzni benned?


A Pride személyes és kollektív üzenete egyaránt az, hogy nem eltüntetni kell az identitások különbözőségét, hanem büszkén megmutatni és vállalni, hogy igazából együtt lehetnek/lehetünk egészségesek, harmonikusak, emberiek.


A félelemből eredő hatalom vagy belső sötétség úgysem tud mit kezdeni azzal, aki vagy ami a szeretetteli önmaga.


Ahogy Karácsony Gergely is mondta:


„Az üzenet világos: nincs hatalmuk felettünk.”



sb2.JPG

Üdv. a blogon!

Saibán Bettina vagyok. Az oldalon önismereti és asztrológiai témában osztok meg írásokat. Próbáld ki, hogy az életedre való visszaigazolás keresése helyett inkább arra figyelj, hogy az olvasás közben milyen érzések kezdenek el mocorogni benned : )

Korábbi írások

Kategóriák

bottom of page