top of page

Merkúr-Jupiter szembenállás | A gőg

Az Égiek Hírnöke, a jövő hét elején elindul az idei harmadik (és egyben utolsó) reflektív útjára, amely során a Nyilas jegy bizonyos fokait fogja újrajárni. A hátrálása miatt, a bolygó háromszor kerül majd pontos szembenállásba az otthonában (az Ikrekben) tolató Jupiterrel: 2024. november 18-án, december 4-én (retrográdban), illetve a retrográdot követő árnyék után, 2024. december 26-án.



Amikor egy égitest a megszokottnál több időt tölt adott területen, akkor általában fel akarja hívni a figyelmet valamire.


A fenti dátumok körül érdemes lesz éberen monitorozni magadat a párbeszédek, az eszmecserék, valamint az üzenetváltások során és észrevenni, hogy miként jelennek meg benned az (elő)ítélkezés, a túlzott igazságérzet, a minősítés, a degradálás, valamint a gőg.


Ezekre a viselkedésekre vajon miféle elvárások, sebek vagy épp az önítélkezésnek az árnyékai vetülnek?


Szerinted kinek a hangját közvetíti a benned megszólaló kommentátor és kritikus? Honnan jönnek a gúnyos vagy rosszszándékú gondolatok? Miről szól a fejedben visszhangzó duma és blabla, ami miatt nem vagy képes szétválasztani a tudást, a Tudástól?


A Merkúr és a Jupiter közötti szembenállások idején a kommunikációd és a gondolataid, valamint az azok mögött meghúzódó hitrendszerek viszonyára láthatsz rá. Az óriásbolygóval a képben, ezek a mostani üzenetek vélhetőleg sokszorosan fel is lesznek nagyítózva.


Ha elkezded követni az útját a testedben, akkor feltűnhet, hogy a gőg, minden esetben a benned lévő függőleges tengelyen keresztül próbál meg széthúzni – vagyis: a FÖLÉRENDELŐDÉST eredményezi.


A gőgösséghez ugyanis a levegőnek az eleme társul.


A táguló természetére még a szinonimái is utalnak, lsd. felfuvalkodott, pöffeszkedett, naggyá fújt, fölényes, beképzelt, nagyképű, nagyarcú, büszke, öntelt, nagyon vagy jobban tudó, öntudatos, fennhéjazó, pökhendi, nagypofájú, önelégült, hiú, fellengzős, hetyke, hencegő, hetvenkedő, hatalmaskodó, arrogáns, önfényező, nagyzoló, egoista, önimádó, okoskodó, önpúderező.


A magyar nyelv tökéletesen kifejezi, hogy a gőgös ember jellemzően FENN & MAGASAN HORDJA AZ ORRÁT, tehát felsőbbrendűnek, magasabb szinten állónak, a másiknál többnek tartja magát. A gőg a rangosságnak a képzetét eredményezi, mialatt az önhittség épp beszűkíti a tudatot és pont a nyitottságot korlátozza.


Vajon miért akar bezárni az elme? Mert azt reméli, hogy a kontrollnak a kézbentartásával megvédhet valamitől…


Innen a felsőbbrendűségnek és a csakis magamban bízoknak a pozíciójából, a kényelmes felülnézetből minden biztonságosabbnak hat, mint odalentről.


A gőg, a „mindent jobban tudok” képzetét eredményezi, ami persze egy önvédelmi mechanizmus, hiszen kizárja az ijesztő kiszámíthatatlanságot és a fájdalmat, ugyanakkor a kétkedéstől, a dolgok megkérdőjelezéstől vagy a helyes önkritikától is megfoszt.


Az összes negatív érzelemre, de a fejbe terjeszkedő gőgre különösen igaz, hogy hajlamosít a RACIONÁLIS ZÁRTSÁGRA. Azáltal, hogy belevisz a hamisságba, a dolgoknak a túlszínezésébe és a saját magadról való hazudozásba, megnehezíti a dolgok helyes megítélését.



A gőg úgy követel tiszteletet, hogy közben nem gondol a másikra.


Fő célja, hogy távol tartsa magát az alacsonyabbrendűnek titulált „alattvalóktól”, ezáltal pedig érinthetetlenné válni. A gőg átélése során elkülönülés jön létre: vagy TE, meg a többiek. Az ítélkező tudat azt tapasztalja, hogy a felette vs. alatta állóságnak a hierarchiája alapján szükséges választania.


Ám ez a különbségtétel mindig a „jó” vs. „rossz” téves viszonyítási rendszerén alapul, magyarul: hamis.


A fentiek miatt egyértelmű, hogy a gőgnek a fő cselekedetei csakis a lenézés, a lealacsonyítás, az elnyomás és a büntetés lehetnek.


A gőgös ember lekezelően viselkedik és ez a fajta ártás vagy versengés elsősorban a szavakon és a beszéden, tehát a megalázó kommunikáción, a kíméletlen és könyörtelen igazságosztáson, a másiknak a kritizálásán keresztül nyilvánul meg.


A gőg mindenáron és csakazértis kimondatja a saját álláspontot. Arra hajlamosít, hogy ragaszkodj a véleményedhez és lepréseld az önnön nézeteidet a másik embernek a torkán.


A gőgöt abban tudod elcsípni, hogy miképp beszélsz magadról és másokról.


A gőg nem feltétlenül vezet konfliktushoz, de a haraghoz igen, ami arról szól, hogy a külvilág nem fogadja el a nagyságodat, a tanácsodat, a gondolataidat, a nézőpontodat stb. A gőg ezáltal minden olyan kapcsolatot megmérgezhet, ahol az alá-fölérendeltség jelen van (pl. szülő-gyermek, főnök-beosztott, tanító-tanuló, terapeuta-kliens, orvos-pánciens, spirituális úton járó-nem spiri).


Az ún. spirituális nárcizmus vagy a guru komplexus például a gőgnek az egyik megjelenési formája, ahol a megnövekedett spirituális egot, a különlegességnek a képzete hízlalja.


A buddhizmus legelső fogadalma, hogy tartózkodj önmagad dicsőítésétől és másoknak a lealacsonyításától. Nem véletlen, hogy a gőgöt, a megvilágosodást elhomályosító fátyolhoz kapcsolja és a romboló érzelmeknek az aspektusai (lsd. vágy, harag, kétely, féltékenység) közé sorolja.


Vajon mik a gőg ellenszerei? Hogyan kezelhető magadban a hamis igazságtudat, a környezet lekicsinyítése vagy a túlzott erkölcsösség?


Amikor nem arra használod, hogy másoknak árts vele, akkor a gőgöt akár a saját hasznodra is fordíthatod például az EGÉSZSÉGES BÜSZKESÉG, továbbá a POZITÍV ÖNÉRTÉKELÉS & ÖNKRITIKA által, amikor nem nagyítod fel önmagad jelentőségét, ugyanakkor elismered a saját értékeidet.


Az ugyanolyanságnak, tehát annak a belátása hogy a lélek szintjén hasonlóak, sőt, egyenlőek vagyunk, szintén csökkentheti a távolságot.


Az ilyesfajta közelmenésnek a feltétele az ÍTÉLKEZÉSMENTES & EGYÜTTÉRZŐ FIGYELEM – vagyis, nem tenni terhet, szerepet, elvárást másokra és önmagadra sem.


Igazából is figyelni és nem csak úgy, ahogy szerinted kéne.


Úgy lenni jelen, hogy nem ragaszkodsz az eszméidhez és nem keresel a dolgoknak különösebb értelmet.


A mostani időszak egy szuper lehetőség arra, hogy meglásd, miképp gondolkodsz. Emellett letisztázd magadban, hogy melyek azok az igaz minőségek, amelyekhez tartani kívánod magadat.


Tudatosítani, hogy milyenek csatornákat használsz a közlésre és hogy azok valóban segítik-e a kommunikációt. Azokon keresztül vajon képes vagy megérteni, figyelembe venni és meg is hallani a másik szavait, érzéseit, igényeit? 


Mennyire tudsz a szívedből szólni?


Sikerül-e úgy képviselni magadat, hogy közben nem nyomsz el senkit, de túlzottan a háttérbe sem vonulsz? Meg tudod-e engedni mások véleményét és igazságát? Tudod-e hagyni a körülötted lévőket és magadat is hibázni?


És mi történik akkor, ha őszintén beszélsz? Milyen érzés, ha igazán megértenek?


Amikor magadban lelsz rá a fentre és képessé válsz beledőlni a felsőbb vezettetésbe, tehát engedni, hogy a magasabb rendezőelv és az égi információ rajtad keresztül és általad nyilvánuljon meg, akkor többé nem érzed szükségét a mások fölé állásra.


A közelgő Merkúr és Mars retrográd periódus feltárja, hogyan is vagy most ezekkel a témákkal magadban. Az érezhető átminősülés majd a a bolygók irányba állását követően várható.


Hivatkozás: Az öt méreg

sb2.JPG

Üdv. a blogon!

Saibán Bettina vagyok. Az oldalon önismereti és asztrológiai témában osztok meg írásokat. Próbáld ki, hogy az életedre való visszaigazolás keresése helyett inkább arra figyelj, hogy az olvasás közben milyen érzések kezdenek el mocorogni benned : )

Korábbi írások

Kategóriák

Ha szeretnél elsőként értesülni az új írásokról, a közelgő eseményekről, valamint az aktuális programokról, iratkozz fel a havi egy hírlevélre!

Saját Boldogságod Ananda Alapítvány

Adószám: 53617992-1-33

sajatboldogsag@gmail.com

skype: @Saját Boldogságod

Okl.eng.szám: 01-0120-01/5

K-Sze-CSü: 9-17h

P-Szo: 9-15h

SB-profil.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • Spotify

Aki kifelé néz, álmodik. Aki befelé néz, felébred.

A SAJÁT BOLDOGSÁGOD - BELSŐ ASZTROLÓGIA®  ASZTROTERÁPIA & ASZTRODRÁMA

VÉDJEGYOLTALOM ALATT ÁLL. | © 2025 Minden jog fenntartva.

asztrodráma.hu//asztroterápia.hu

bottom of page